Gardiner, Badlakan, Handdukar, Dukar, Stora matbordsdukar, Förningdukar och många andra textilier i naturmaterial!
I år gick resan först, till Hälsinge Linneväveri i Näsviken.
Väveriet är sedan snart ett år tillbaka, köpt av Johanna Elveskog en ung entusiast! Adressen till hemsidan är: hälsingelinneväveri.se Jättefina produkter och en trevlig person!
Sedan åkte vi vidare till Avholmsberget för lunch. Museet i Hudiksvall besöktes, där bl.a. en utställning om Rosa Taikons liv och konstnärskap som silversmed. Hennes kamp för romernas mänskliga rättigheter i Sverige, präglade henne genom hela livet! Hon och systern Katarina, författare och journalist, arbetade tillsammans för allas lika värde.
En annan utställning där, var om Lim-Johan, konstnär och mångsysslare. Han betraktades som ”idiot” och var emellanåt intagen på hospital. Johan var skötsam och en duktig arbetare. Han var bl.a. fotograf och konstnär- en bildskapare.
Lim-Johan är en känd navistisk konstnär! Det finns mycket att läsa om honom. Hallwylska museet har också en utställning om hans historia.
Ett besök gjordes hos Lilo Keramik, utanför Hudiksvall. Förutom att det handlades en del, serverades vi fika där. Mycket trivsamt!